ČNB zhoršila odhad růstu české ekonomiky

Rychle přišel, rychle odešel – tak by se dal ve zkratce charakterizovat boom české ekonomiky, kterým se ještě minulý rok mnozí oháněli. ČNB zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 %. Úrokové sazby ponechala bez dalšího navýšení (v hlasování 5:2). Zatímco ještě v listopadu odhadovala ČNB růst 3,3 %, tak nyní je zjevné, že optimismus byl trochu předčasný a střízlivější odhady jsou na místě. Pokles o 0,4 % je poklesem o 12 % od listopadové prognózy.

Otočky fixace pro 65 tisíc hypoték

Kolem 65 tisíc hypotečních úvěrů čeká letos konec fixace. Skončí totiž pětileté fixace hypoték z roku 2014 a tříleté z roku 2016, nějakou část budou tvořit i jednoleté a víceleté hypotéky. Klienti, kterých se to týká, by měli včas myslet na to, aby si zajistili co nejvýhodnější sazbu, protože nárůst úrokových sazeb bude pravděpodobně i nadále pokračovat.

Hypoteční banka stále leaderem

Hypoteční banka už po jedenácté obhájila svoji pozici hypoteční jedničky v České republice. Na konci roku 2018 se jí navíc povedlo překročit hranici 300 miliard korun hypoték v portfoliu a její tržní podíl tak dosahuje 30%. Nicméně podle Jiřího Feixe, generálního ředitele a předsedy představenstva HB, je obhajoba její pozice rok od roku náročnější. Nemění se jen situace na trhu, ale překážkou se stávají i regulace, které mohou klientům přístup k hypotéce ztížit nebo zkomplikovat.

Aleš Michl ke zvyšování sazeb

Opatrné zvyšování sazeb bude pokračovat, dokud nebude zřejmé, že riziko recese je zažehnáno nebo se neobjeví jasný signál, že inflace je pod kontrolou. Nový “jestřáb” ČNB Aleš Michl přirovnává regulace k chování na silnici. Pokud je těžký terén a jedeme do kopce, je nezbytné přidat plyn, což v případě ČNB znamená snižování sazeb, zlevnění peněz a úvěrů. Ovšem řítíme-li se velkou rychlostí z kopce, je rozumné občas mírně přibrzdit.

Nelehko s hypotékou v Praze

Zhruba 3/5 Pražanů vydávají za bydlení vč. energií 30 % rodinného rozpočtu. Ve vlastním bydlí 48 % Pražanů. V družstevním bydlení pak 8 % a 37 % Pražanů bydlí v nájmu. (Sdružení pro architekturu a rozvoj.)

Brexit obere i nás

Za blížící Brexit zaplatí i Češi, nejen poklesem HDP až o 1,1 % (55 mld. Kč), ale i ztrátou 40 tis. pracovních míst. (Vyplývá z analýzy České spořitelny)

Spoříme méně

V druhém pololetí zejména je znát zvýšený apetit k půjčování, ač v celoročním součtu vklady vítězí. Přes 3/4 úvěrů jsou úvěry na nemovitosti (hypotéky).

Evropě se moc nedaří

HDP v eurozóně ve 3.Q. podle finálních dat meziročně vzrostlo o 1,6 %, mezikvartálně však o 0,2 %, což je nejslabší tempo růstu za čtyři roky. Eurostat tak potvrdil své dřívější odhady, že hospodářský růst zpomalil na polovinu z 0,4 % v 2. Q. mezičtvrtletní růst ekonomiky zpomalil v celé EU.

Produkty nevhodné pro retail

Britský finanční regulátor FCA ohlásil návrh retailovým zákazníkům trvale omezit prodej a marketing CFD kontraktů (contract for difference, neboli kontrakt pro vyrovnání rozdílů). Také navrhl zákaz prodeje a marketingu binárních opcí ve snaze ochránit nezkušené obchodníky před velkými ztrátami.

Optimistický výhled ČNB

V nové prognóze je ČNB stále optimistická. Stále předpokládá posílení české koruny, nicméně kurs zatím reaguje spíše opačně. Posílení koruny se však v delším horizontu očekává. Škoda, že existuje stále nejistota ohledně právních rámců a jejich dodržování v ČR. Dále ČNB letos popáté zvýšila sazby o 0,25%. Základní úroková sazba, od které se odvíjejí sazby hypotečních úvěrů je nyní na 1,75%.

Ekonomiky Eurozóny ve 3.Q.2018 zpomalily

Meziroční hospodářský růst eurozóny zpomalil z 2,2 % na 1,7 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V porovnání s předchozím kvartálem se růst hrubého domácího produktu snížil v eurozóně z 0,4 % na 0,2 %.

Už se blíží obrat na trzích?

Bank of America: Již čtrnáct z celkem devatenácti signálů, které se typicky naplňují před vrcholem býčího trhu a obratem trhů směrem dolů, je ke dnešku naplněno podle stratégů banky Bank of America. Podmínky pro obrat na trzích jsou podle nich naplněny ze 74 procent.

Každý dlužíme 161.500. Včetně dětí.

Státní dluh vzrostl oproti konci roku 2017 o zhruba 89mld.Kč na 1,714bil.Kč. Za růstem dluhu je ale jen prodej pokladničních poukázek, což lze považovat za „bezpečný“ dluh.

Eurozóna ztrácí důvěru
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu pátý měsíc za sebou zhoršila a dostala se na nejslabší úroveň od října 2016. Zasáhly ji obavy ohledně politického vývoje v Itálii i obchodního sporu se Spojenými státy. Index výzkumné společnost Sentix se propadl na 9,3 bodu z dubnových 19,2 bodu, takže výrazně zaostala za očekáváním analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 18,4 bodu. Dílčí index ekonomických očekávání sestoupil až na nejnižší úroveň od srpna 2012.

Mzdy vylétly jak raketa
Průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí stoupla na 30 265 korun, což je o 8,6 % (o 2385 korun) více než ve stejném období předchozího roku. Inflace byla za uvedené období 1,9 % a reálně tedy výdělky vzrostly o 6,6 %, což je nejvíce od roku 2003. Medián mezd stoupl za leden až březen meziročně dokonce o 8,3 % na 25 674 korun (u mužů dosáhl 28 031 korun, u žen 23 084 korun). Růst ale opět víc táhl stát. Ostatně mzdy rostou, ale co produktivita práce? Ta zaostává za západem stále dost znatelně.

Vklady rostou víc než dluhy
Zadlužení domácností sice za první čtyři měsíce letošního roku stouplo o víc než 30 miliard korun, ale jen bankovní vklady za tutéž třetinu roku vzrostly o víc než 65 miliard korun. Celkový dluh domácností dosáhl 1,56 bilionu korun, ovšem objem dluhu ohroženého nesplácením naopak klesl o 4,5 miliardy na 36,6 miliard korun.

Důchodci jdou podnikat
Do deseti let se počet podnikatelů starších 61 let zdvojnásobí. Dva z deseti seniorů navíc uvažují o zahájení podnikání. Hlavním motivem nejsou pouze peníze, ale i společenská prospěšnost a udržování psychické a fyzické aktivity. Vyplývá to alespoň z průzkumu, který pro Asociaci malých a středních podniků a ČSOB uskutečnila agentura Ipsos.

Nezaměstnanost stále u dna
Míra nezaměstnanosti v Česku v dubnu stoupla o desetinu procentního bodu na 2,3 % (v březnu byla 2,4 a v dubnu 2,2 %). Nezaměstnanost přitom postupně vytrvale klesala od června 2016. Stále zůstává mimořádně nízká a přináší řadě firem problémy při shánění zaměstnanců.

Omezení hypoték na Slovensku
Slovenská národní banka (NBS) se rozhodla od 1. července 2018 zpřísnit hypotéky. Omezuje limity LTV a stoprocentní hypotéky definitivně končí. Zavádí i obávaný limit ukazatele celkového zadlužení žadatele k ročním příjmům (DTI). Není to ale tak horké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Česká národní banka (ČNB) chystá ještě tvrdší pravidla. NBS však navíc varuje, že slovenská ekonomika začíná jevit známky přehřívání, takže může bankám zvýšit sazbu proticyklického kapitálového polštáře.

Nebankovek už je 84
Licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů získalo od České národní banky k 30. květnu 84 firem. Žadatelů bylo celkem 108.

I obři chtějí spolupracovat
Allianz, Generali a společnost UniCredit podepsaly dlouhodobou dohodu o spolupráci ve střední a východní Evropě od druhé poloviny letošního roku. Výhradní partnerství s pojišťovnou Allianz poskytne klientům UniCredit přístup k životnímu i neživotnímu pojištění nejen v České republice, ale také v Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku. Generali pak nabídne produkty pojištění na ochranu úvěrů.

Skončí QE i v eurozóně?
Evropská centrální banka by mohla již příští měsíc rozhodnout o tom, že v letošním roce ukončí nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Kolem poloviny příštího roku by pak mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to členka Výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová. Cíl chvalitebný, ale co s Itálií?

Boom dluhů na Slovensku
Na Slovensku se za posledních šest let téměř zdvojnásobil objem úvěrů domácnostem. Rostl tak nejrychleji z celé EU a s ohledem na výkon ekonomiky byla úroveň dluhu domácností nejvyšší v regionu.

Nedávej úplatky, nedávej…
Francouzská banka Société Générale zaplatí v USA a ve Francii více než miliardu dolarů (téměř 22 miliard korun) kvůli uplácení libyjských úředníků v éře Muammara Kaddáfího a kvůli manipulacím s mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že banka si na pokuty vytvořila rezervy.

Důvěra je křehké zboží
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu pátý měsíc za sebou zhoršila a dostala se na nejslabší úroveň od října 2016. Zasáhly ji obavy ohledně politického vývoje v Itálii i obchodního sporu se Spojenými státy. Index výzkumné společnost Sentix se propadl na 9,3 bodu z dubnových 19,2 bodu, takže výrazně zaostala za očekáváním analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 18,4 bodu. Dílčí index ekonomických očekávání sestoupil až na nejnižší úroveň od srpna 2012, zhoršení zaznamenal také ukazatel současných podmínek.

Čeho se banky bojí?

Nejspíš se bojí, že se jim zakážou produktovou škálu, pak by totiž mohly být jen banky dvě (max. tři) a nemuselo by jich být přes 10. Je ale škála produktů pro klienta výhodná nebo nevýhodná? Komu prospěje nemít tuto škálu produktů?

Čeho se bojí klienti s hypotékou?

Že jim nikdo nepůjčí, že budou mít finanční problémy. Mohou jejich problémy způsobit vyšší úrokové sazby? Reálně vzato, neměly by. Pokud poroste ekonomika, poroste i schopnost splácet, tedy že porostou úroky, nemusí klientům příliš v praxi vadit.

Nová doporučení ČNB k hypotékám – omezí jen velká města?
Podle mnoha ekonomů nová opatření ČNB nesníží úvěrovatelnost pouze obyvatelům velkých měst. Tam sice jsou ceny nemovitostí vyšší, ale také jsou dost úměrně tomu možné vyšší příjmy a různé příjmové bonusy. Zatímco na menších městech a obcích není málo zaměstnanců, kteří pracují ve službách, ale jejich oficiální příjem není zcela totožný s jejich příjmem reálným. Odhaduje se pokles úvěruschopnosti od 1.10.2018 o cca 15 % současného úvěruchtivého trhu. ČBA odhaduje pokles na min. 20 %. Uvidíme časem.

Kam dnes kráčí ČNB?
Chtěla by redukovat zprostředkovatelský trh? A ve kterých segmentech? V pojištění? V investicích? Pokud to je v oblasti úvěrů, pak je třeba připomenout, že nízké sazby již na rozdíl zbytku Eurozóny opouštíme, zároveň je nejnižší delikvence klientů v historii, a tedy není mnoho důvodů k panice.

Čeho se bojí ČNB?
Podle poslední finanční zprávy o stabilitě se bojí se o růst hypotečních úvěrů pro spekulanty s nemovitostmi. Ale lze se ptát, pokud mám rodinu se třemi dětmi a chtěl bych si za svého života pořídit tři nemovitosti – jelikož si umím představit, že prababička někomu zůstane v péči, děti si pořídí svou rodinu a buďme v jádru rádi, pokud se množíme a v delším věku umíráme, jelikož stručně řečeno, pak zanecháváme více energie do systému.
Nemělo by se to odrazit i na max. čnb doporučené splatnosti do 70ti let věku? Maximum 30 let splatnosti jeví se srozumitelné a logické, nicméně banky by měly mít šanci zohlednit celou situaci rodiny vůči splatnosti. O tom, co znamenají čisté příjmy u podnikatele ani raději nehovořit.

Doporučení ČNB k hypotékám (k DTI a DSTI)
Regulátor požaduje u nových úvěrů bank od 1.10.2018 regulovat výši úvěru příjmy klientů. Tento faktor byl bankami zkoumán již v minulosti, ale podle různé rizikovosti úvěru bylo posuzováno, jak lze čistý příjem nahlížet. Takový zaměstnanec má sice jednoznačný příjem, ale i zde záleží, zda akceptujeme jen roční, anebo také po zvýšení i tříměsíční… ? Bohužel podnikatelé mají příjmy a strukturaci daňových přiznání složitější, jen pak opravdu těžko hodnotitelné při např. paušálních výdajích, jaký opravdový čistý příjem takový podnikatel měsíčně má.